loader img loader img
امروز سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ - به موسسه حقوقی و داوری آریا خوش آمدید
۰۹۱۰۹۳۰۶۴۳۲
تلفن مشاوره حقوقی رایگان

ثبت طلاق اتباع ایرانی خارج از کشور

دسته: مقالات حقوقی تعداد بازدید: 2024 توسط: admin تاریخ: 11 فوریه 2018
/مقالات حقوقی/ثبت طلاق اتباع ایرانی خارج از کشور

طلاق اتباع ایرانی در خارج از کشور

طلاق یا جدایی زوجین، از جمله موارد مربوط به امور خانوادگی و شخصی است که بر اجتماع پیرامون فرد نیز تأثیر می گذارد. از این رو در هر دولتی اهمیت ویژه ای به قوانین طلاق و ثبت آن داده شده است. ثبت طلاق زوجین ایرانی در خارج از کشور نیز مانند هر موضوع دیگری که با تعارض قوانین مواجه است نیازمند توجه به مرجع دارای صلاحیت رسیدگی و قانون دارای صلاحیت برای اجرا می باشد. بر کسی پوشیده نیست که قوانین طلاق در ایران با قوانین طلاق برخی از کشور های خارجی  تفاوت دارد. آنچه هر زوج مهاجری را که ازدواج آنها در ایران ثبت شده و تصمیم به طلاق در خارج از ایران دارند، با چالش مواجه می کند، قوانین طلاق اتباع ایرانی در کشورهای خارجی است.

ثبت طلاق اتباع ایرانی در کشورهای خارجی

ماده ۶ قانون مدنی بیان می دارد که هر قانونی که در ایران برای مسائل شخصی نظیر ازدواج، طلاق و … حاکم باشد، برای سایر اتباع ایرانی در سایر کشورها نیز اجرا خواهد شد.

زوجین مقیم کشورهای خارجی می توانند با طرح دعوای طلاق در دادگاه محل اقامت خود، حکم طلاق را گرفته و سپس با مراجعه به مراکز اسلامی نسبت به جاری شدن صیغه طلاق اقدام نمایند و پس از آن، این حکم را به تأیید یکی از مقامات ایرانی مسئول در کشور تابعه (اعم از سفیر، سرکنسول یا حافظ منافع ایران) و وزارت امور خارجه ایران برسانند. در صورتی که این حکم به تأیید مسئولین ایرانی کشور تابعه نرسد، ارائه اسناد دال بر صدور حکم طلاق و جاری شدن صیغه طلاق به دادگاه خانواده ایران توسط زوجین یا وکیل قانونی آنها می تواند برای تنفیذ حکم طلاق اتباع ایرانی خارج از کشور کافی باشد و پس از آن، حکم طلاق می تواند در دفترخانه رسمی طلاق در ایران ثبت شود. در صورت عدم طرح ادعای مالی زوجین در هنگام طلاق، این دعوا می تواند پس از ثبت طلاق مطرح شود.

ثبت طلاق اتباع ایرانی در صورت عدم مراجعه به مراکز اسلامی

در برخی موارد زوجین پس از صدور رأی طلاق از دادگاه خارجی، برای جاری شدن صبغه طلاق به مراکز اسلامی مراجعه نمی کنند و گاهاً زن با اعطای وکالت به وکیل قانونی خود برای اخذ تنفیذ حکم طلاق، در دادخواست خود نشانی زوج را مجهول قید می نماید. در این صورت اگر در دادگاه خارجی، قاضی با توجه به قوانین طلاق در کشور جمهوری اسلامی ایران اقدام به صدور رأی نموده باشد، حکم طلاق در دادگاه خانواده ایران تنفیذ شده و صیغه طلاق می تواند جاری شده و حکم طلاق ثبت شود.

اما با توجه به ماده ۹۷۱ و ۹۷۲ قانون مدنی ، چنانچه قاضی دادگاه کشور متبوعه، حکم طلاق را با توجه به قوانین همان کشور صادر نموده باشد، دعوا در دادگاه خانواده ایران رد خواهد شد.

ثبت طلاق اتباع ایرانی خارج از کشور در صورت عدم جاری شدن صیغه طلاق

در مواردی که زوجه با استناد به رأی دادگاه خارجی مبنی بر عسر و حرج زوجه و بدون جاری شدن صیغه طلاق در مراکز اسلامی، درخواست صدور حکم طلاق را به دادخوادگاه خانواده در ایران ارائه می دهند. در صورتی که دادگاه خانواده ایران نیز بتواند عسر و حرج را احراز کند، رأی دادگاه خارجی به عنوان آماره مورد استفاده قرار گرفته و حکم طلاق صادر می شود و همزمان، به مسائل مالی زوجه نیز رسیدگی می شود.

اما در صورتی که عکس قضیه فوق اتفاق بیفتند، یعنی زوجین بدون مراجعه به دادگاه خارجی، به مراکز اسلامی مراجعه نموده باشند و صیغه طلاق جاری شده باشد، از آنجایی که دفاتر رسمی طلاق تنها می توانند طلاق های دارای گواهی عدم امکان سازش را ثبت کنند، اجازه ثبت طلاق در ایران به زوجین داده نمی شود.

در صورت بروز مشکل در زمینه طلاق اتباع ایرانی می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده و وکیل بین المللی مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی صدای عدالت آریا از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید : تلگرام فیسبوک گوگل+ تویتر لینکداین

فارسی سازی افزونه توسط پوسته وردپرس

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد