loader img loader img
امروز سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ - به موسسه حقوقی و داوری آریا خوش آمدید
۰۹۱۰۹۳۰۶۴۳۲
تلفن مشاوره حقوقی رایگان

حق تعیین محل سکونت توسط زوجه

دسته: مقالات حقوقی تعداد بازدید: 2124 توسط: admin تاریخ: 11 فوریه 2018
/مقالات حقوقی/حق تعیین محل سکونت توسط زوجه

تعیین محل سکونت

یکی از آثار ازدواج، زندگی زوجین در محل سکونت مشترک است. بنابراین به طبع محل زندگی باید به صورتی باشد که مطبوع هر دو نفر بوده و بتوانند در آن زندگی راحتی را تجربه کنند. در قانون همانطور که در ماده ۱۱۱۴ قانون مدنی به آن اشاره شده است، تعیین محل سکونت و متعاقب آن، تهیه محل سکونت بر عهده شوهر است. اما از آنجایی که برخی از افراد با توجه به این حق خود، اقدام به تهیه محلی نامتناسب با امنیت زن در جامعه می نمایند، برخی از زنان حق تعیین محل سکونت را در زمره شروط ضمن عقد خود عنوان می کنند.

در ماده ۱۱۱۴ قانون مدنی بیان شده است که زوجه موظف است در محل زندگی تعیین شده از سوی شوهر سکونت کند مگر آنکه وی در ضمن عقد، حق تعیین محل سکونت را گرفته باشد. بنابراین دو طرف می توانند در زمینه انتخاب محل زندگی با یکدیگر توافق نمایند که این حق با زوجه باشد. اما برخی مشکلات پیش آمده در این زمینه این سؤال را مطرح می کند که زوجه تا چه حدی حق تعیین محل سکونت را دارد یا بالعکس اگر این زن این حق را نداشته باشد، آیا مرد حق دارد بدون توجه به روحیات همسر خود اقدام به تعیین محلی برای زندگی نماید؟

تعیین محل سکونت در بحث نفقه

قانون مدنی در ماده ۱۱۰۷ به تعریف نفقه پرداخته و ضمن آن، تهیه مسکن را به منزله یکی از مواردی که تحت عنوان نفقه بر ذمه مرد است شناخته است. چنانکه در ماده ۱۱۰۳ قانون مدنی به اصل حسن معاشرت اشاره شده است، زوج وظیقه دارد در تهیه وسایل زندگی و مسکن و تمامی موارد مربوط به نفقه زن، شأن وی را در نظر بگیرد.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که در صورتیکه محل سکونت تعیین شده از سوی مرد مطلوب زن و متناسب با شأن وی نباشد، زن نیز می تواند از مرد تمکیننکند، بدون آنکه حکم ناشزه به وی تعلق گیرد.

همچنین ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی مقرر کرده است که در صورتی که زندگی در مسکن مشترک زوجین برای زوجه ضرر جانی یا آبرویی داشته باشد، زن اختیار دارد تا اقدام به تهیه مسکن علی حده برای خود نماید و مادامی که ضرر رفع نشود به منزل مشترک باز نگردد. در مدت زندگی جداگانه، نفقه زن بر ذمه زوج خواهد بود.

حق تعیین محل سکونت توسط زن

بنا بر قانون زن می تواند ضمن عقد نکاح شرط نماید که حق تعیین محل سکونت را در اختیار گیرد. این حق شامل انتخاب مسکن، انتخاب محل زندگی و انتخاب شهر می شود. از آنجایی که اساساً تهیه مسکن طبق قوانین مربوط به نفقه بر عهده شوهر است، در صورت امتناع مرد از تهیه مسکن، زن می تواند با مراجعه به دادگاه اقدامه طرح دعوای الزام به تهیه مسکن نماید.

داشتن حق تعیین محل سکونت توسط زن به این مفهوم نیست که زن بتواند این حق را وسیله ای برای ضرر مرد قرار دهد و باید از این حق به صورت منطقی استفاده نماید.

ضمانت اجرایی برای حضور زن در محل زندگی مشترک

در صورتی که زن حق تعیین محل سکونت را نداشته باشد و از حضور در منزل مشترک امتناع ورزد، مرد می تواند اقدام به طرح دعوای الزام به تمکین علیه زن نماید. در صورتی که زن در اثر طرح این دعوا محکوم شده و به حکم دادگاه عمل نکند، حکم ناشزه به وی اطلاق شده و حق دریافت نفقه از وی سلب می شود.

در صورت بروز مشکل در زمینه مطالبه نفقه می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی صدای عدالت آریا از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید : تلگرام فیسبوک گوگل+ تویتر لینکداین

فارسی سازی افزونه توسط پوسته وردپرس

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد